Корисничка поддршка:
Македонски English

Габриела, каранфилче и цимет

Габриела, каранфилче и цимет
Габриела, каранфилче и цимет
Распродадено
Автор: Жорже Амадо

Достапност: Распродадено
 

Најпознатиот модерен бразилски писател Жорже Амадо нè пренесува во времето на владетелите на какаото во бразилската провинција Баија, кога недоразбирањата се решавале со пиштоли, а од мажот кој е изневерен се очекувало да ја исчисти својата чест со убивање на прељубничката и нејзиниот љубовник.

 

Оваа хроника на еден град, на една страст, омаж на богатата бразилска култура, роман замислен и како химна на сензуалноста на тамошните жители, посебно на жените, во последните неколку децении доживеа огромен број на изданија и филмски екранизации.

 

Секое од поглавјата почнува со песна посветена на една жена, а, заговарајќи ја женската слобода, особено сексуалната, Амадо ја шокирал и разгневил тогашната бразилска јавност. Бесот со времето исчезнал, а книгата станала еден од омилените бразилски романи на 20 век. Иако бил употребен како основа за сапуници, го задржува раскажувачкото мајсторство.

 

„Волшебен и романтичен роман...“

Атлантик Мантли

 

„Возбудлива книга од најпопуларниот бразилски класик, еден од најголемите писатели, не само во латиноамерикански, туку и во светски рамки. Вистинска книжевна посластица“.

Њујорк Тајмс

 

„Чарлс Дикенс на XX-иот век“.

Нејшн

 

„Секоја страница, исполнета со мирисите, со звуците, со боите на бразилското поднебје, ја слави радоста на животот и нескротливата сензуалност на ликовите од овој голем роман“.

Тања Тарбук

 

ISBN: 978-608-243-034-8

Повез: мека

Година на издавање: 2014

Број на страни: 480

Димензии на книгата: 13x20cm

Превод: Виолета Јагев и Маргарита Терзијан-Маленкова

Едиција: Бранови, книга 60

Категорија: Еротика, Љубов, За подарок, Филмувани книги

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: