Корисничка поддршка:
Македонски English

Го имам служено англискиот крал

Го имам служено англискиот крал
Го имам служено англискиот крал
Распродадено
250 ден.
Категории: Филмувани книги  Хумор  БРАНОВИ 
Автор: Бохумил Храбал

Достапност: Распродадено
 

Интересно, романот Го имам служено англискиот крал е напишан за помалку од еден месец со техниката на автоматско пишување. Текстот потоа е објавен без исправки како самиздат, а дури по падот на социјалистичкиот режим во 1989 година и во формат на книга. Овој роман ја раскажува приказната на Ditie, амбициозен но едноставен келнер во елитен хотел во Прага во годините пред Втората светска војна. Дити е поканет да го служи, не кралот на Англија, туку Хајле Селасие, императорот на Етиопија. Тоа е еден од најважните моменти во неговата биографија. Кога Гергманците ќе ја окупираат Чехословачка, се вљубува во фашистка-атлетичарка. После војната, продавајќи вредни поштенски марки конфискувани од Евреите, ги достигнува врвот на своите амбиции и гради свој хотел. Станува милионер, но со доаѓањето на комунизмот, губи сè и е испратен да биде надзорник на патиштата во планините. Во тешки услови, Дити е исправен пред неизбежноста на последниот час, но и тогаш го задржува стилот на голем комичар.

 

„Една од најавтентичните инкарнации на магичната Прага, неверојатен спој од бескомпромисен хумор и барокна имагинација.“

Милан Кундера

 

„Извонреден и суптилен трагикомичен роман... Храбал истовремено ја раскажал приказната на еден ништожник и историјата на Чехословачка. Преку нивните допирни точки открива сè што е важно во животот.“

Њујорк тајмс

 

Го имам служено англискиот крал е весела, пикарска приказна, која почнува со авантури во стилот на баронот Минхаузен, а завршува во солзи и во длабока осаменост, промена која е типична за најважните дела на Храбал.“

Џејмс Вудс, Лондонска книжевна ревија

 

„Комичен роман со огромна иновативност... шармантно, мудро, тажно и неочекувано смешно.“

Филаделфија инкваер

 

ISBN: 978-608-4507-58-1

Повез: мека

Година на издавање: 2013

Број на страни: 176

Димензии на книгата: 13х21cm

Едиција: Бранови, книга 30

Категорија: Хумор, Филмувани книги

 

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: