Корисничка поддршка:
Македонски English

Врвна уметност

Врвна уметност
Врвна уметност
Распродадено
Автор: Рубен Фонсека

Достапност: Распродадено
 

Романот Врвна уметност е поглед кон подземјето на урбаното општество на Рио де Женеиро, Бразил. Еден адвокат е ангажиран за случај на убиство на две проституки. Во својата истрага открива садизам, криумчарење на кокаин, сериски убиства, мафијашки пресметки.

Потрагата тргнува од буквата П со нож испишана на лицето на убиената проститутка. Нема отисоци, сведоци, нема докази. Само ракописот на убиецот. За да го дешифрира, адвокатот Мандрагора, еден од најважните ликови на современата книжевност, влегува во фанатична авантура низ мрачната страна на метрополата, додека ножевите тивко и смртоносно се подаваат  од рака во рака.

 

Врвна уметност со месеци се наоѓала на врвот на листата на бестселери во Бразил. Критиката, која со најголеми епитети се искажувала за авторот Рубен Фонсека, на голема врата го пречека романот, во Бразил и надвор од него. Според Врвна уметност е снимен истиомениот филм на Валтер Салес во 1991 година и обилно прикажува насилство, поврзувајќи трилер и психологија. Ликовите се ерудити кои говорат за митологија, шах, вино, употреба на ножеви и правни цитати на англиски и латински.

 

„Убиството на две проститутки во Рио да Жанеиро, најпрво изгледа како дело на сексуален манијак, но подоцна ја отвора Пандорината кутија. Приказната се одвива во интимни кафулиња и мрачни барови, во раскошни куќи во Рио и во селата на границата меѓу Боливија и Бразил, полни кокаин и криминал. Приказната е како бескрајно патување со воз кој ја минува речиси цела држава, и тоа во вагон за спиење каде горниот кревет натежнува од двојките кои имаат секс.“

- Марио Варгас Љоса

 

Врвна уметност е речиси совршена книга. Единствена мана ѝ е што има крај.“

- Франсиско Хозе Виегас

 

ISBN: 978-608-4507-98-7

Повез: мека

Година на издавање: 2013

Број на страни: 336

Димензии на книгата: 13x20cm

Едиција: Бранови, книга 28

Категорија: Трилер, За подарок, Филмувани книги

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: