Корисничка поддршка:
Македонски English

Лорд Морд

Лорд Морд
Лорд Морд
350 ден.
Категории: Трилери  Хорор  БРАНОВИ 
Автор: Милош Урбан

Достапност: На залиха
 

Од авторот на бестселерот „Седумцрквие“ ни доаѓа трилер проткаен со булгаковски елементи на фантастика и гротеска!

 

При крајот на XIX век во Прага пламти конфликтот меѓу Чесите и Германците, се модернизира еврејскиот дел од градот, глодан од глувци, туберкулоза и други епидемии. На грофот Арцо, наречен Лорд Морд, му пречи што омилениот дел од метрополата му исчезнува пред очи и решава да спаси барем еден објект на тој начин што ќе го купи и ќе одбие да се исели. Прашката администрација му испраќа свои луѓе, првин со добро, а потоа и со лошо.

Во меѓувреме почнуваат да се случуваат убиства на проститутки. Дел од луѓето сметаат дека ноќе шета еврејското чудовиште, монструмот без лице, наречен Мевце, или Клајнфлајш. Други сметаат дека поврзаноста меѓу злосторствата е нешто што треба дополнително да се истражува.

Иако е човек со принципи, грофот Арцо посетува бордели, пиејќи апсинт и мислејќи дека така ќе најде лек за своето влошено здравје. Кога неговата љубовница е пронајдена мртва, тој е вовлечен во настани што го оддалечуваат од боемската идила.

 

Автор: Милош Урбан / Miloš Urban

Наслов на оригиналот: Lord Mord 

ISBN: 978-608-243-260-1

Број на страници: 352

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 218

Категории: Трилер, Хорор

Година на издавање: 2018

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: