Корисничка поддршка:
Македонски English

Девет ноќи

Девет ноќи
Девет ноќи
250 ден.
Категории: Историја  Трилери  БРАНОВИ 
Автор: Бернардо Карваљо

Достапност: На залиха
 

Во август 1939 година американскиот дваесет и седумгодишен етнолог Бјуел Квејн се самоубива во Бразил. Ова многу паметно момче од богато семејство во тоа време вршело истражувања на племињата од Амазонија. Зад себе оставил седум писма, во кои наведува различни причини за самоубиството: некаде вели дека го измачувала тешка болест, а на друго место дека не можел да ја преболи прељубата меѓу неговата сопруга и брат му (но тој ниту бил женет ниту имал брат). Овој вистински историски случај останал табу во бразилската антропологија и наскоро бил заборавен од јавноста.

Ликот што ја раскажува приказната живее во денешно време и смета дека мора да постои и осмо писмо, па тргнува да го бара. Но потрагата го фрла во лудило. Овој роман на Бернардо Карваљо го споредуваат со делата на В. С. Најпол, Вилијам Фокнер, Џозеф Конрад и Брус Чатвин.

 

„Го зграпчува читателот... во стилот на Џозеф Конрад.“

Тету

 

Автор: Бернардо Карваљо / Bernardo Carvalho

Наслов на оригиналот: Nove Noites

ISBN: 978-608-243-244-1

Број на страници: 160

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 177

Категории: Трилери, Историски

Година на издавање: 2017

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: