Корисничка поддршка:
Македонски English

Магионичар

Магионичар
Магионичар
Распродадено
500 ден.
Категории: Општество  Трилери  БРАНОВИ 
Автор: Магдалена Парис

Достапност: Распродадено
 

#1 трилогија Берлин

Во една напуштена зграда во Берлин полицијата пронаоѓа унакажан труп на вработен во Архивата на поранешната Штази. Во исто време, во Софија, Бугарија, под мистериозни околности е убиен германскиот новинар и фоторепортер Герхард Замуел. Истрагата ја преземаат Државната полиција и специјалните служби. Наскоро станува јасно дека единствена нивна цел е да го прикријат случајот и да ги „неутрализираат“ недоверливите.

Инспекторот Ковалски е тргнат од истрагата и предвремено суспендиран од полицијата поради алкохолизам и непослушност. Но тој ќе продолжи да ја бара вистината, помогнат од посвоената ќерка на Замуел, познатата ТВ-новинарка Дагмара Бош. Тие откриваат дека убиените прибирале материјали за темното минато на водечките политичари во обединета Германија и за нивната вклученост во операцијата „Магионичар“. Станува збор за операција во која Штази, во соработка со бугарските граничари, наредувала убиства на граѓани од Источна Германија што патувале преку Бугарија во времето на Железната завеса. Многу од ликовите во овој роман се вистинити. А некои од нив ја прочитале и книгата.

 

„Иако описот може да изгледа како политички трилер, ова е нешто повеќе.“

Маќеј Роберт

 

Автор: Магдалена Парис / Magdalena Parys

Наслов на оригиналот: Magik

ISBN: 978-608-243-203-8

Број на страници: 500

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 160

Категории: Трилери, Политика, Општество

Година на издавање: 2017

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: