Корисничка поддршка:
Македонски English

Само еден труп повеќе

Само еден труп повеќе
Само еден труп повеќе
Распродадено
300 ден.
Категории: Крими  Трилери  Хумор  БРАНОВИ 
Автор: Рамиро Пиниља

Достапност: Распродадено
 

Кога близок роднина на младиот Санчо Бордабери ќе му подари полни сандаци книги, тој решава да отвори мала книжарница во Гечо во периодот по граѓанската војна. Веднаш се здобива со поддршката на Колдобике, упорна жена полна елан. Всушност, Санчо се обидува да стане писател во стилот на Дашиел Хамет и Рејмонд Чендлер, автори на детективски романи што се случуваат во Чикаго или во ЛА, со лаконски типчиња во мантили за дожд и пиштоли во футроли. Но стварноста го удира во лице. Издавачите му ги враќаат ракописите. Сѐ додека еден ден не се сети дека единственото злосторство што се случило во Гечо пред војната уште не е разрешено и дека пишувањето за вистински случај може да биде одлично решение за човек без мечта. Тогаш Санчо се претвора во приватен детектив за да открие кој сакал да ги убие близнаците Алтубе врзувајќи ги со синџири на карпа за да ги удави морскиот прилив. Во текот на истрагата што ја води и разговорите со осомничените, открива дека всушност пишува роман во реално време и со нов стил, во кој тој истовремено е раскажувач и протагонист.

 

 

„Оригинална и брилијантна верзија на детективски роман.“
Томас Рос

 

 

 

Автор: Рамиро Пиниља / Ramiro Pinilla

Наслов на оригиналот: Sólo un muerto más

ISBN: 978-608-243-202-1

Број на страници: 240

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 155

Категории: Детективски, Трилер, Хумор

Година на издавање: 2017

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: