Корисничка поддршка:
Македонски English

Девојчето што премногу ги сакаше кибритчињата

Девојчето што премногу ги сакаше кибритчињата
Девојчето што премногу ги сакаше кибритчињата
Распродадено
200 ден.
Категории: Тинејџери  Философија  Енигма  БРАНОВИ 
Автор: Гаетан Суси

Достапност: Распродадено
 

Живеејќи со својот авторитарен татко на еден огромен имот каде што времето одамна сопрело, две деца живеат во некој свој надреален свет, инспириран од читање филозофски дела и витешки приказни. Кога го наоѓаат таткото мртов, сестрата го остава братот и тргнува да купи ковчег во блиското село. Контактот со жителите сурово го трга превезот од романтика и од суеверие и пред нив се открива суровата вистина за нивното постоење. Прекрасна приказна во која ништо не е како што изгледа. Девојчето што премногу ги сакаше кибритчињата е книга-триумф на неизвесноста што ѕирка во срцето на вината, суровоста и на насилството. Идеална за тинејџери што сакаат да доживеат необичен страв.

 

„Книга подготвена да ги заведе и да ги вџаши читателите“.

Емили Лојд

 

Автор: Гаетан Суси / Gaétan Soucy

Наслов на оригиналот: La petite fille qui aimait trop les allumettes

ISBN: 978-608-243-131-4

Број на страници: 128

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 123

КатегорииЕнигма, Философија, Тинејџери

Година на издавање: 2016

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: