Корисничка поддршка:
Македонски English

Чик

Чик
Чик
250 ден.
Категории: Авантури  Тинејџери  БРАНОВИ 
Автор: Волфганг Херндорф

Достапност: На залиха
 

Романот Чик ја раскажува приказната за неверојатното пријателство помеѓу 14-годишниците од средното училиште и запоставените етнички германски имигранти од Русија. Мике Клингенберг нема пријатели. Тој верува дека тоа е така затоа што е досаден, што му се вдлабува во умот кога не добива покана за забавата на годината што ја организира најпопуларната девојка во училиштето. Со оглед на тоа дека има мајка-алкохоличарка која е на рехабилитација, а татко му е на службено патување, на Мике сите денови му се слободни. Сè дури едно ново, малку чудно, дете од училиштето, Чик, не се појави во неговиот дом и не се всели. Бидејќи немаат што да прават, освен да се здодеваат и да играат видео-игри, Мике и Чик решаваат да одат на патување без дестинација, карта или без мобилни телефони. Ќе скршнат по погрешен пат неколкупати, ќе извршат неколку кривични дела и ќе се запознаат со ексцентрични луѓе. Но, едно нешто е сигурно: доколку воопшто се вратат, ниеден од нив не ќе биде досаден повеќе.

 

Романот Чик (2010) цела година котирал на листата на бестселери во Германија.

 

Книгата е објавена со поддршка на програмата „Креативна Европа“ на Европската Унија.

 

ISBN: 978-608-243-075-1

 

Повез: мека

Година на издавање: 2015

Број на страни: 256 страници

Димензии на книгата: 13x20cm

Превод: Душанка Каевска

Едиција: Бранови, книга 91

Категорија: Авантура, Тинејџери

Јазик: МК

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: