Корисничка поддршка:
Македонски English

Златко-Златец

Златко-Златец
Златко-Златец
200 ден.
Категории: Made in Macedonia  Тинејџери  НОВИ ПЛАНЕТИ 
Автор: Велко Неделковски

Достапност: На залиха
 

„Романот Златко-Златец од авторот Велко Неделковски, наш мошне продуктивен и сестран творец е со поднаслов „серија мини-романи за деца и млади“ и содржи четири изразито инвентивни и духовито насловени целинки: „Златко-Златец и Томчуле Мац; Златко-Златец и Мишко од Доцниленд; Златко-Златец и жед за аплаузи; Златко-Златец и четири симцези“. Четири целинки – во едно виртуозно компонирано литерарно ремек-дело; кое, еве, е вклопено меѓу корици како 20-та книга за деца и млади на овој „мајстор на пишуваниот збор, а велемајстор на дијалогот“. Писател кој секогаш успева вешто да го „завитка едукативното во фабуларното“, а меѓу сè друго – и дискретно да разведри, и да развее смеа и црвенило врз детските обравчиња, и ненаметливо да ги поучи“.

- Александар Кујунџиски

 

ISBN: 978-608-243-062-1

Повез: мека

Година на издавање: 2015

Број на страни: 160

Димензии на книгата: 14,5x20,5

Едиција: Нови планети, книга 3

Категорија: Тинејџери, Мade in Macedonia

Јазик: МК

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: