Корисничка поддршка:
Македонски English

Лебедот

Лебедот
Лебедот
Распродадено
200 ден.
Категории: Авантури  За подарок  Тинејџери  БРАНОВИ 
Автор: Гудбергур Бренсон

Достапност: Распродадено
 

Магичната реалност топло влијае на оваа современа исландска сторија за деветгодишно девојче „што е уапсено заради крадење сендвичи од осум продавници“ и е испратено од својот град на село како казна поради своите дела, инаку типична исландска казна. Меланхоличното девојче патува до Флудасел, селце во кое луѓето се набљудуваат со телескопи. Семејството каде е сместена има и ќерка, која е трудна и штотуку вратена од факултет, како и помошник кој почнува своевидна врска со девојчето.

Местото не е селска идила: девојчето се исправува пред нови и болни чувства и мора да се бори со непознатото во себе и во непознатата околина. Постепено, покорувајќи се на неизбежните ограничувања и проблеми на кои наидува, открива свое парче слобода, исто како и лебедот.

Фатена помеѓу дамнешните традиции и новата технологија и доведена до возбудата што може да ја предизвика стравот, девојчето емпатира со животните на оваа фарма, особено со расните коњи по кои Исланд е познат, и најпосле ѝ се случува прочистување што ѝ помага да се помири со огромната безнадежност, главно својство на исландската нација. Контрастот што се развива во романот помеѓу гротескното и убавото, комичното и драматичното, добива неочекувана и моќна завршница.

Авторот Бергсон студирал во Шпанија, така што во својата татковина е познат како преведувач на Габриел Гарсија Маркес. Влијанието јасно се забележува во оваа ретко сензуална, идилична сказна.

Лебедот е добитник на националната Исландска книжевна награда во 1991 година.

 

„Ремек-дело на еден од најцелосните исландски романсиери и еден од водечките прозни иноватори.“

 

„Романот на Бергсон е поетски и вознемирувачки, со анонимни ликови, но поголеми од животот, кои започнуваат како стереотипи и еволуираат во вистински луѓе.“

- Бони Џонстон

 

 

ISBN: 978-608-4507-63-5

Повез: мек

Година на издавање: 2013

Број на страници: 144

Димензии: 13x20

Едиција: Бранови, книга 23

Категорија: Тинејџери, Авантури, За подарок

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: