Корисничка поддршка:
Македонски English

Приказната за сината планета

Приказната за сината планета
Приказната за сината планета
Автор: Андри Снаер Магнасон

Достапност: На залиха
 

Бојан и Хана се најдобри пријатели што живеат на остров на една прекрасна сина планета каде што живеат само деца, без возрасни, секој е најдобар пријател со секој друг и секој ден е повозбудлив од вчерашниот. Нивните животи се едноставни и радосни сè додека, еден ден, вселенски брод управуван од возрасен со чуден изглед по име Веселко Ведарденовски не се сруши на плажата.

Ведарденовски им ветува на децата дека ќе им ги направи животите стопати повозбудливи во замена за само капка од нивната младост и ги попрскува со магичен летачки прашок што се активира на сонце – тој дури и ќе го прикова сонцето за небото само за децата да можат да летаат по цел ден и цела ноќ. Децата се толку понесени од своите нови игри што ќе ги изумат сите игри во кои порано уживале.

Во текот на големиот летачки натпревар на Ведарденовски, Хана и Бојан лебдат на другата страна од планетата, каде што откриваат дека цело време е темно, а децата се болникави и бледи. Тие знаат дека мораат да ги спасат бледите деца, но прво мораат да се вратат на островот и да ги убедат своите пријатели дека Веселко Ведарденовски не е таков каков што се претставува.

Оваа фантастична авантура, преубаво раскажана, се развива како навидум едноставна сказна. Приказната за сината планета ќе ги израдува и ќе ги предизвика читателите од секоја возраст.

 

Автор: Андри Снаер Магнасон / Andri Snær Magnason

Наслов на оригиналот: Sagan af bláa hnettinum

ISBN: 978-608-243-239-7

Број на страници: 104

Димензии: 15x21

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Нови планети, книга 16

Категории: Книги за деца

Година на издавање: 2017

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: