Корисничка поддршка:
Македонски English

Возвишување

Возвишување
Возвишување
400 ден.
Категории: Историја  Родољубни  Хумор  БРАНОВИ 
Автор: Милен Русков

Достапност: На залиха
 

Возвишување се случува во Бугарија во 1872 година. Ова е време на самообразование и на преданост кон идејата за ослободување од угнетувачите. Претенциозниот раскош на револуционерните идеи се пробива и до свеста на две момчиња, чесниот полуобразован Гичо и неговиот наивен пријател, клептоман, Асен. Вооружени со пиштоли и со книги, од градот Котел тргнуваат да се приклучат на група разбојници револуционери. Со нив учествуваат во кражба на турски даночен конвој кај преминот Арабаконак – настан што ќе го означи пресвртот во нивните трагикомични авантури. Овој напад е добропознат во историјата и поттикнал силна и безмилосна реакција на корумпираните османски власти и довел до масовни апсења и уништување на Внатрешната револуционерна организација.

Романот е добитник на Наградата за литература на Европската Унија во 2014 година.

 

„Книги како оваа ниту се пишуваат лесно, ниту се објавуваат често“.

Али Илков

 

Автор: Милен Русков

Наслов на оригиналот: Възвишение

ISBN: 978-608-243-150-5

Број на страници: 408

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 133

Категории: Историја, Хумор, Родољубни

Година на издавање: 2016

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: