Корисничка поддршка:
Македонски English

Под Добра Вода

Под Добра Вода
Под Добра Вода
300 ден.
Категории: Made in Macedonia  Поезија  Родољубни  ГРОМОВИ 
Автор: Саво Костадиновски

Достапност: На залиха
 

Појавата на книгата „Под Добра Вода“ од Саво Костадиновски, објавена во едицијата „Громови“ на издавачката куќа „Антолог“ од Скопје, громогласно ќе одекне не само во областа Порече под планината Добра Вода (кон која содржински гледано таа е насочена) туку и до сите други краеви од нашата Македонија. А, несомнено, и подалеку и пошироко од неа – секаде онаму каде што живеат нашинци, со корени и спомени од под околината на планината со најпоетично име на светот.

Ова издание, кое донесува една досега невидена мозаична концепција (со патописно-монографски и поетски целинки), закитено со впечатливи стари и новоснимени фотозаписи, дарува и пораки преполни љубов и сончевина.

Иако посветена пред сè на селото Горно Ботуше, родното село на писателот Саво Костадиновски, во неа се отсликани и многу други места, настани и луѓе од поречкиот регион.

Рецензент и автор на патописниот дел на збирката е Александар Кујунџиски.

 

Автор: Саво Костадиновски

ISBN: 978-608-243-180-2

Број на страници: 132

Димензии: 14x21

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Громови, книга 6

Категории: Монографии, Родољубни, Made in Macedonia, Поезија

Година на издавање: 2016

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: