Корисничка поддршка:
Македонски English

На плоштадот Дијамант

На плоштадот Дијамант
На плоштадот Дијамант
Распродадено
Автор: Мерсе Родореда

Достапност: Распродадено
 

На плоштадот Дијамант е историски и психолошки роман, кој го опишува секојдневието на обичните луѓе. Дејствието се одвива во населбата Грација, во Барселона, Шпанија, и ја раскажува сторијата на Наталија, жена како и многуте други на кои војната им ја уништила сета надеж. Таа прифаќа сè што животот и сопругот ѝ го наметнуваат. Дури и тоа да ѝ го сменат името во Гулабица. Но сето тоа завршува после граѓанската војна. Наталија ќе се побуни против сето она што смета дека е неправедно,  а една од главните битки е да си го врати своето вистинско име.

Како и во другите нејзини романи, авторката игра со симболите. Гулабите што Наталија ги чува дома ѝ служат на Родореда како симболичен елемент да ја прикаже еволуцијата во живототот на главниот лик.

Според овој роман е снимен истоимениот филм во 1982 година.

 

„Најпрекрасниот роман на шпански јазик после Граѓанската војна.“

Габриел Гарсија Маркес

 

„Мерсе Родореда е писателка која насекаде ја фалам.“

Алберто Риос

 

ISBN: 978-608-243-001-0

Повез: мека

Година на издавање: 2014

Број на страни: 192

Димензии на книгата: 13x20cm

Едиција: Бранови, книга 40

Категорија: Љубов, Родољубни, Филмувани книги

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: