Корисничка поддршка:
Македонски English

Бекомберја – ода за моето семејство

Бекомберја – ода за моето семејство
Бекомберја – ода за моето семејство
300 ден.
Категории: Историја  Психологија  БРАНОВИ 
Автор: Сара Стридсберг

Достапност: На залиха
 

Романот „Бекомберја – ода за моето семејство“ е базиран на детските спомени на авторката од времето на нејзините посети на најголемата душевна болница во Шведска.

Во средиштето на дејството се наоѓаат Џеки и нејзиниот татко, Џими Дарлинг. Тој со леснотија ги засмејува луѓето, иако во исто време негува чудна пасија кон смртта. Кога мајка ѝ Лоне ќе отпатува кон Црното Море, душевната болница во која престојува татко ѝ се претвора во единствениот постоен свет за Џеки.

Од различните мигови и зони на сонување и стварност постепено се гради тажна и восхитувачка приказна. „Бекомберја“ станува искривен некролог на државата на социјалната сигурност, раскажан со заносен јазик. Сара Стридсберг со широко отворени очи ги рехабилитира загрозените и замолкнатите.

„Бекомберја – ода за моето семејство“ е добитник на Наградата за литература на Европската Унија за 2015 година. Истата година романот ја доживеа и својата театарска поставка.

 

„Го лизга читателот во расположение во кое границата помеѓу нормалноста и лудилото веќе не постои.“

Svenska Dagbladet

 

Автор: Сара Стридсберг / Sara Stridsberg

Наслов на оригиналот: Beckomberga: Ode till min familj

ISBN: 978-608-243-248-9

Број на страници: 352

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 179

Категории: Психолошки, Историски

Година на издавање: 2017

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: