Корисничка поддршка:
Македонски English

Поле со портокали

Поле со портокали
Поле со портокали
200 ден.
Категории: Општество  Психологија  БРАНОВИ 
Автор: Лари Трембле

Достапност: На залиха
 

Двајцата браќа Ахмед и Азиз живеат во мирниот предел на семејното поле со портокали. Но, кога една бомба ги убива нивните баба и дедо, војната во нивната земја им го менува животот засекогаш. Крв се враќа со крв, па едниот брат мора да се жртвува себеси. Години подоцна, оној што ќе преживее – сега студент по актерска игра во Монтреал – добива улога што го тера да се соочи со минатото. Трембле, и самиот актер и режисер, поставува тешко прашање: дали уметноста може да помогне во страдањето? Истовремено модерна и безвременска, напишана со острата чистина на пустинската поезија, оваа книга ги прикажува опојното наследство на војната и нејзините последици.

 

„Вистински скапоцен камен, префинето избрусен.“

Elle

 

 

Автор: Лари Трембле / Larry Tremblay

Наслов на оригиналот: L'Orangeraie

ISBN: 978-608-243-197-0

Број на страници: 96

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 156

Категории: Психолошки, Општество

Година на издавање: 2017

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: