Корисничка поддршка:
Македонски English

Плима

Плима
Плима
250 ден.
Категории: Љубов  Психологија  БРАНОВИ 
Автор: Инга Абеле

Достапност: На залиха
 

Раскажана во помалку или повеќе обратен хронолошки ред, „Плима“ е психолошка драма за Иева, нејзиниот љубовник, интровертниот сопруг и за начинот на кој нивните младешки одлуки драматично влијаеле врз остатокот од нивните животи.

Освен овие ликови, читателот попатно се запознава и со мајката на Иева, нејзината ќерка, а површно и со нејзиниот брат Павилс и неговото семејство. Сите тие играат улога, колку и да е таа мала, врз развојот на психата на Иева и патот што таа го следи. Стравот и вознемиреноста на Иева, кои читателот ги насетува низ целиот роман, се истите оние страв и вознемиреност што ги чувствуваат многумина во историјата, но особено во модерниот свет со променлива динамика во кој неочекуваното ни се втурнува во животите и нè спречува целосно да се реализираме и да бидеме исполнети.

 

„Абеле има ретка способност да го открие оној егзистенцијален амбис под површината на секојдневното живеење“.

Гунтис Берелис

 

Автор: Инга Абеле / Inga Abele

Наслов на оригиналот: Paisums

ISBN: 978-608-243-189-5

Број на страници: 288

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 147

Категории: Психологија, Љубов

Година на издавање: 2016

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: