Корисничка поддршка:
Македонски English

Жедниот

Жедниот
Жедниот
250 ден.
Категории: Експеримент  Психологија  БРАНОВИ 
Автор: Абелардо Кастилјо

Достапност: На залиха
 

Жедниот е истовремено убава и болна книга што раскажува за свет што се граничи со лудилото на алкохолизмот и неговиот пекол. Ова е сурово дело што ги истражува границите на човековата деградација преку психофизичкото уништување што алкохолот го носи со себе. Како да се бориме против оваа неугаслива жед што ништо не признава? Ова прашање го прогонува Естебан Еспосито, писател-алкохоличар, во неговата луцидна и пијана перцепција на реалноста. Губењето на сеќавањето и на чувството за време и за простор, од кое страда тој, формира роман што потсетува на стилот на пишување на другите алкохоличари-писатели како Жерар де Нервал, Дилан Томас, Едгар Алан По и Малколм Лаури.

Абелардо Кастилјо го нарекуваат „еден од најголемите раскажувачи на нашето време“.

 

„Покана за патување по смислата на животот кога сте го стигнале дното“.

Сара Рома

 

Автор: Абелардо Кастилјо / Abelardo Castillo

Наслов на оригиналот: El que tiene sed

ISBN: 978-608-243-074-4

Број на страници: 240

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 106

Категории: Експеримент, Психологија

Година на издавање: 2015

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: