Корисничка поддршка:
Македонски English

Змија

Змија
Змија
Распродадено
250 ден.
Категории: Историја  Психологија  БРАНОВИ 
Автор: Стиг Дагерман

Достапност: Распродадено
 

Напишана за време на Втората светска војна, Змија е сместена во Шведска, исплашена поради воената загрозеност. Дагерман, војник и анархосиндикалист, го користи секојдневното отслужување на воената обврска како основа за испитување на социјалната правда и на психологијата на стравот.

Првиот дел од романот е за една жена која работи во воениот камп и го среќава Бил, војник-садист. Вториот дел го претставува вознемирувачкото искуство на алтерегото на писателот, а во последната глава е претставено авторовото гледиште како да се победи стравот.

„Толку моќно и убедливо книжевно деби, што во овој век не постои друг шведски автор што ќе го надмине“.

Олоф Лагенкранц, Дагенс Нетер

 

 

ISBN: 978-608-243-090-4

Наслов на оригиналот: Ormen

Број на страници: 256 страници

Димензии на книгата: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 91

Година на издавање: 2015

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: