Корисничка поддршка:
Македонски English

Месечината и огновите

Месечината и огновите
Месечината и огновите
Распродадено
200 ден.
Категории: Вер(б)а  Психологија  БРАНОВИ 
Автор: Чезаре Павезе

Достапност: Распродадено
 

Главниот лик во романот се враќа во родното село откако претходно се збогатил во Америка; она по што трага не се едноставно сеќавањата или повторно вклучување во општеството. Тој трага по она што родниот крај го прави тоа што е, по тајната што ги врзува луѓето со местата и и со генерациите. Неслучајно ликот е безимен: најденче од сиропиталиште, израснато од сиромашни земјоделци како евтина работна сила и кое станува човек емигрирајќи во Америка. Сепак, каде и да оди, со себе ја носи историјата на своето време и етнолошката природа на просторот во кој е израснат, на фасцинирачката Италија.

 

„Имаме обврска да признаеме дека токму едновременото постоење на различни концепти и драматизам, чудесно сплотени во рамнотежата на стилот, ја прават Месечината и огновите неприкосновено ремек-дело на авторот“.

Ла Република

 

„Деветте романи на Павезе го сочинуваат најдраматичниот и најхомогениот наративен циклус во современа Италија. Ова се дела со неверојатна длабочина во кои човек постојано наоѓа нови слоеви, нови значења“.

Итало Калвино

 

„Кај [Павезе] постои нешто заводливо, прогонувачко, лирски продорно“.

Њујорк тајмс бук ривју

 

„Еден од големите книжевни креативни депресивци. Месечината и огновите е неговото ремек-дело за последиците од партизанската борба на ридовите околу Торино“.

Дејли телеграф

 

ISBN: 978-608-243-028-7

Повез: мека

Година на издавање: 2014

Број на страни: 176

Димензии на книгата: 13x20cm

Превод: Искра Димковска

Едиција: Бранови, книга 51

Категорија: Психологија, Вер(б)а

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: