Корисничка поддршка:
Македонски English

Куќичка за птици-преселници

Куќичка за птици-преселници
Куќичка за птици-преселници
Распродадено
0 ден.
Категории: Made in Macedonia  Поезија  ОГНОВИ 
Автор: Ѓоко Здравески

Достапност: Распродадено
 

Продолжува свежината на поезијата од претходната книга на авторот, Палиндром со две н. Академик Ќулавкова кажа „Книгата куќичка за птици-преселници, инаку второ поетско дело на младиот поет Ѓоко Здравески, е составена од песни и поетски записи што во себе ја носат тегобноста на одмаздата кон просторот, тегобноста на патувањето, на преселникот што, уморен од премостувањето на границите, ја изгубил волјата за патување, па се вдал во една потрага по пронаоѓање на својот мир, налик на влевањето на реката во морето, налик на соединувањето на атманот со брахманот.“

 

ISBN: 978-608-4507-83-3  
Повез: мека
Страници: 64
Формат: 10x20
Година: 2013
Едиција: Огнови, книга 10 
Категорија: Поезија, Made in Macedonia

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: