Корисничка поддршка:
Македонски English

Вечен збор

Вечен збор
Вечен збор
200 ден.
Категории: Made in Macedonia  Поезија  ОГНОВИ 
Автор: Ристо Маџунков

Достапност: На залиха
 

„Развивање на трагите на несовршеноста во која се согледува сета совршеност на овој универзум. Поезија во која лирскиот субјект како постојано да се обидува да го одложи крајот, секоја песна е една отворена целина, која, наместо да трага по својот крај, трага по својот почеток. Во поезијата на Маџунков почетокот и крајот се допираат, на едно сосем метафизичко ниво. Четириесет и пет песни, кои претставуваат една голема песна со многу почетоци, ослободена од одвишна интерпункција, со цел да се почувствува природно течение на стихот како една мисла, еден здив или воздишка. Оригинално и својствено трагање по човечката емоција и едно филозофско поимање на стварноста.“ 

Трајче Бјадов

 

Автор: Ристо Маџунков

ISBN: 978-608-243-291-5

Број на страници: 78

Димензии: 12x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Огнови, книга 49

Категории: Поезија, Made in Macedonia

Година на издавање: 2018

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: