Корисничка поддршка:
Македонски English

По трагата на белиот грифон

По трагата на белиот грифон
По трагата на белиот грифон
200 ден.
Категории: Поезија  ОГНОВИ 
Автор: Стефан Марковски

Достапност: На залиха
 

Поетската книга „По трагата на белиот грифон“од Стефан Марковски претставува зрело остварување на млад автор. Во него се мешаат митологијата и современието, имагинарното и реалното, игриво обликувајќи ги постојните и непостојните светови. Петта поетска збирка на Марковски. Компилира 45 песни неподелени во циклуси. Комбинација на митологија, револуција, анархија, богови, земјени самовили и Недојдија. Дали митолошките суштества наоѓаат место во реалноста? Дали шетаат меѓу нас? Но само со „луцидна халуцинација“ можеме да ги забележиме и да ги почувствуваме.  Марковски гради игрив облик на (не)постојните светови!

 

Автор: Стефан Марковски

ISBN: 978-608-243-285-4

Број на страници: 64

Димензии: 12x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Огнови, книга 48

Категории: Поезија

Година на издавање: 2018

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: