Корисничка поддршка:
Македонски English

Тешка свила

Тешка свила
Тешка свила
200 ден.
Категории: Made in Macedonia  Поезија  ОГНОВИ 
Автор: Лилјана Дирјан

Достапност: На залиха
 

„Тешка свила“ е поетска збирка, поделена во три целини. Флуидна поетика на секојдневјето исполнета со носталгични сеќавања од детството, младоста, себеоткривањето преку очите на другиот, брачниот живот, мајчинството, патувањата... Ослободена од тривијална сентименталност и патетика, оваа збирка ни дава слика за индивидуалното поетско доживување и сеќавања на некои минати времиња, нејзината фасцинација од ориенталната култура. Со умерен еротизам, прикажен преку призма на (в)љубена жена, со целата нејзина нежност и потреба за допир...

 

Автор: Лилјана Дирјан

ISBN: 978-608-243-277-9

Број на страници: 104

Димензии: 12x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Огнови, книга 46

Категории: Поезија, Made in Macedonia

Година на издавање: 2018

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: