Корисничка поддршка:
Македонски English

Сега е најдолгото никогаш

Сега е најдолгото никогаш
Сега е најдолгото никогаш
200 ден.
Категории: Made in Macedonia  Поезија  ОГНОВИ 
Автор: Јосип Коцев

Достапност: На залиха
 

Сега е најдолгото никогаш би можела да се чита како љубовна поема, како поетска партитура во три става („Сега“, „Никогаш“ и „Најдолгото никогаш“). Кога ги читаме песните на Јосип Коцев, му се радуваме на поетското „сега и тука“, со леснотија доловено во секоја поетска слика. Речиси на секоја нова страница нè дочекува една убава стапица: сакаме пак да ја препрочитаме веќе прочитаната песна, но едновремено сакаме да свртиме и нова страница за да ја видиме следната, а се добива впечаток дека песните се прелеваат една во друга и како заедно да создаваат една поголема поетска синтеза. Затоа, оваа книга не е само стихозбирка (некаков збир и одбир на песни и стихови), туку заокружена поетска целина од педесетина песни.

Владимир Мартиновски

 

Автор: Јосип Коцев

ISBN: 978-608-243-269-4

Број на страници: 70

Димензии: 12x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Огнови, книга 44

Категории: Поезија, Made in Macedonia

Година на издавање: 2018

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: