Корисничка поддршка:
Македонски English

Нема што повеќе да се изгуби

Нема што повеќе да се изгуби
Нема што повеќе да се изгуби
300 ден.
Категории: Поезија  ОГНОВИ 
Автор: Наџван Дарвиш

Достапност: На залиха
 

„Нема што повеќе да се изгуби“ е книга што извира од родното место на авторот, градот – Ерусалим, или во еден поширок контекст тоа е Палестина. Оваа книга копка и разбранува, растажува, но и ја враќа надежта во свет на почитување и разбирање. Овие стихови на поетска врата ја враќаат исконската потреба на човековата душа од разум, мир, продлабоченост и рафинираност.

Наџван Дарвиш го нарекуваат еден од најважните арапски поети на сегашноста. Преведен на повеќе од 20 јазици, меѓу кои и на англиски, во една од најважните издавачки куќи во светот. Постојан гостин е на големите поетски фестивали, ширејќи ја својата поезија и добрата мисла. Ова издание ги донесува неговите стихови од најпреведуваната збирка на два јазика, на македонски и на англиски.

 

„Не видов ништо од она во што верував, но, ако пос­тои Бог, тогаш тоа е истиот Бог за мене и за палестин­скиот поет Наџван Дарвиш.“ – Раул Зурита

„Иако неговата поезија понекогаш е политичка, таа отелотворува и универзална порака, која потсетува на големиот поет мистик Руми.“ – Поетри интернешнел

„...Ваквата поезија не игра игри: јазични, критички, теоретски, не се осврнува ниту на академизмите, туку гаѓа директно во срцето, директно во суштината, доде­ка на секоја страница, во секој стих доминираат лир­скиот глас и самотестирачката моќ...“ – Натаниел Тарн

„Творештвото на палестинскиот поет Наџван Дар­виш според својот успех претставува големо случување во низата настани на интернационалната поезија.“ – Али Калдерон

„Наџван Дарвиш е веројатно најголемиот жив арап­ски поет.“ – Анас Ал-Хорани

„Поезијата на Дарвиш е толку добредојдена проме­на во арапската поезија.“ – Ворд литерачр тудеј

 

Автор: Наџван Дарвиш / Najwan Darwish

Наслов на оригиналот: Nothing More to Lose

ISBN: 978-608-243-262-5

Број на страници: 228

Димензии: 12x20

Корица: мека

Јазик: македонски и англиски

Едиција: Огнови, книга 43

Категории: Поезија

Година на издавање: 2018

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: