Корисничка поддршка:
Македонски English

Песочни капки

Песочни капки
Песочни капки
200 ден.
Категории: Made in Macedonia  Поезија  ОГНОВИ 
Автор: Милчо Мисоски

Достапност: На залиха
 

„Зрели стихови што поставуваат прашања и не се обидуваат да го насетат одговорот. Рецептот за убава поезија е токму тој. Да се постават прашањата, а да се одбегне одговорот, или пак во најалтруистич­ко поетски манир, самиот читател да го насети и да го даде тој одговор.

Изразот на Мисоски станува подлабок и посложен како што се развива збирката. Од лапидарниот израз на почетокот, па сè до баладично-ламенталниот тон на крајните песни, оваа збирка истовремено најавува и поет што веќе се докажал, но и поет што допрва има што да каже.“

Душко Крстевски

 

Автор: Милчо Мисоски

ISBN: 978-608-243-225-0

Број на страници: 48

Димензии: 12x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Огнови, книга 41

Категории: Поезија, Made in Macedonia

Година на издавање: 2017

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: