Корисничка поддршка:
Македонски English

Пропаганда

Пропаганда
Пропаганда
200 ден.
Категории: Made in Macedonia  Поезија  ОГНОВИ 
Автор: Емил Калешковски

Достапност: На залиха
 

Четвртата по ред поетска збирка од Емил Калешковски, насловена „Пропаганда (омаж на заменките)“, е составена од три раздели со вкупно триесет и три песни, факт што упатува на длабокиот симболички и метафоричен полнеж избликнат од ова пеење (само божественото име Елохим се појавува 33 пати во книгата Битие).

Поезијата на Калешковски се движи во апсурдни семантички координати со жестока иронија и сарказам кон сè што претставува (лажен) авторитет и (сомнителна) веродостојност. Оваа поетска материја сè повеќе се разигрува и се отвора кон нови насоки. Воведува фусноти и цитати, математички формули и графикони, ликовни елементи и заграби од стихови од претходните книги. Игра возбудлива поетска криенка, воведува стапици за инертните читателски духови, симулира сопствени превиди, погрешки и сопки.

 

Автор: Емил Калешковски

ISBN: 978-608-243-212-0

Број на страници: 52

Димензии: 12x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Огнови, 38 книга

Категории: Поезија, Made in Macedonia

Година на издавање: 2017

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: