Корисничка поддршка:
Македонски English

П.С.

П.С.
П.С.
Распродадено
200 ден.
Категории: Поезија  ОГНОВИ 
Автор: Ана Ристовиќ

Достапност: Распродадено
 

„П.С.“ е насловот на проширениот избор песни на македонски од една од најважните српски поетеси во моментот. Песните на Ана Ристовиќ се преведувани на голем број јазици и се застапени во повеќе домашни и странски антологии, а некои книги ѝ се преведени на германски, англиски, словенечки, словачки и унгарски јазик. Преведува од словенечки јазик и досега има објавено триесет преводи на книги од современата словенечка проза и поезија. Ана Ристовиќ беше претставник на Србија на Поетската олимпијада „Поетски Парнас“, која се одржа во јуни 2012 година во Лондон, како увертира на Олимписките игри. Нејзината песна ,,Околу нулата“, според ,,Тhe Guardian“, е вклучена меѓу најдобрите педесет љубовни песни во последните педесет години.

 

Автор: Ана Ристовиќ / Ана Ристовић

Наслов на оригиналот: P.S.

ISBN: 978-608-243-191-8

Број на страници: 112

Димензии: 12x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Oгнови, книга 37

Категории: Поезија

Година на издавање: 2016

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: