Корисничка поддршка:
Македонски English

Сè уште сум млада

Сè уште сум млада
Сè уште сум млада
200 ден.
Категории: Поезија  ОГНОВИ 
Автор: Дениса Дуран

Достапност: На залиха
 

„Младешкиот дух и ентузијазам се огледуваат на повеќе рамништа во песните на Дуран: тие се кратки, директни, конкретни, прецизни, чисти, полни со виталност. Би можело да се каже дека Дениса Дуран главно пее за двете стожерни, примордијални теми на уметноста, за еросот и танатосот. Со оглед на тоа дека младоста на поезијата се обновува преку чинот на читање, голема е радоста што поетесата Лидија Димковска им ја продолжува младоста на песните на Дениса Дуран, преку препејувањето од романски на македонски јазик. Дениса Дуран, која во Македонија има многу пријатели благодарение на нејзината резиденција во јули 2015 година, со македонското издание на Сѐ уште сум млада во иднина ќе добива нови и нови читатели. И ќе остане млада“.

Владимир Мартиновски

 

Автор: Дениса Дуран

Наслов на оригиналот: Sunt încă tânără

ISBN: 978-608-243-135-2

Број на страници: 72

Димензии: 12x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Oгнови, книга 34

Категории: Поезија

Година на издавање: 2016

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: