Корисничка поддршка:
Македонски English

Собата во пламен

Собата во пламен
Собата во пламен
200 ден.
Категории: Поезија  ОГНОВИ 
Автор: Алвин Панг

Достапност: На залиха
 

Алвин Панг важи за најпреведуваниот современ поет од Сингапур. Универзалноста и повеќеслојноста на неговиот поетски јазик ја надминуваат локалната семантика на секојдневјето – Панг не е типичен азиски поет што тешко се разделува од наследените канонски форми и мотиви. Тој е поет на тишината и на невидливите градови – и самиот честопати ги гради стиховите врз текстурата и врз мисловноста на Калвино и на Махмуд Дарвиш или врз сликовитата соновност на Рене Магрит. 

 

Автор: Алвин Панг / Alvin Pang

ISBN: 978-608-243-083-6

Број на страници: 158

Димензии: 12x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Огнови, книга 26

Категории: Поезија

Година на издавање: 2015

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: