Корисничка поддршка:
Македонски English

Пробај љубов ти да скриеш

Пробај љубов ти да скриеш
Пробај љубов ти да скриеш
Распродадено
200 ден.
Категории: Made in Macedonia  Поезија  ОГНОВИ 
Автор: Александар Кујунџиски

Достапност: Распродадено
 

Збирка со песни за возрасните читатели, која веќе којзнае кој пат ја потврдува, ја покажува и ја докажува сестраноста на овој изразито плоден македонски писател, со 119 досега објавени авторски публикации, во кои се содржани негови оригинални поетски, прозни и драмски дела.

Песните вклучени во оваа прекрасно обликувана книга се пишувани во еден подолг временски период: како ретроспектива на поетските записи на авторот, бележени уште од далечната 1963 година до ден денешен. Инспирирани се од различни теми, но очебијно и впечатливо е сознанието дека од нив, на еден или на друг начин, избива и избликнува Љубовта. Љубовта кон татковината, Љубовта кон најблиските, кон семејството, кон уметноста, кон природата, кон сето она што го следело како размисла, преокупација или стварност. Сите тие китки, заедно, се испреплетуваат и формираат еден прекрасен венец, кој авторот овој пат го положува пред олтарот на своите светињи.

Оти јасно е: Љубовта не може да се скрие...

Автор: Александар Кујунџиски

ISBN: 978-608-243-109-3

Број на страници: 86

Димензии: 12x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Огнови, книга 25

Категории: Поезија, Made in Macedonia

Година на издавање: 2015

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: