Корисничка поддршка:
Македонски English

куќичка за птици-преселници (II издание)

куќичка за птици-преселници (II издание)
куќичка за птици-преселници (II издание)
Распродадено
200 ден.
Категории: Made in Macedonia  Поезија  ОГНОВИ 
Автор: Ѓоко Здравески

Достапност: Распродадено
 

Продолжува свежината на поезијата од претходната книга на авторот, Палиндром со две н. Академик Ќулавкова кажа „Книгата куќичка за птици-преселници, инаку второ поетско дело на младиот поет Ѓоко Здравески, е составена од песни и поетски записи што во себе ја носат тегобноста на одмаздата кон просторот, тегобноста на патувањето, на преселникот што, уморен од премостувањето на границите, ја изгубил волјата за патување, па се вдал во една потрага по пронаоѓање на својот мир, налик на влевањето на реката во морето, налик на соединувањето на атманот со брахманот.“

 

ISBN: 978-608-2430-21-8

Повез: мека

Година на издавање: 2013

Број на страни: 64

Димензии на книгата: 10x20cm

Едиција: Огнови, книга 10

Категорија: Поезија, Made in Macedonia

Јазик: МК

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: