Корисничка поддршка:
Македонски English

Риба во шишето ракија

Риба во шишето ракија
Риба во шишето ракија
220 ден.
Категории: Поезија  ОГНОВИ 
Автор: Орхан Вели

Достапност: На залиха
 

Би можело да се каже, без претерување, дека македонската читателска публика, одамна требаше да биде почестена со едно поопсежно претставување на поетoт, чија поезија нуди изобилство од поетски слики кои се толку блиски, географски и по духот на духот на нашите градски улици од првите децении на 20 век, напишана на јазик кој исто така го чувствуваме близок. Пред книгата „Риба во шишето ракија“, поезијата на турскиот поет-меѓник Орхан Вели ѝ беше достапна како убава блиц-средба при повремените навраќања на современата турска поезија, но, секогаш во недоволна количина за да ви ја нахрани љубопитноста. Но, можеби така требало да биде, тоа да се случи на 100 годишнината од раѓањето на поетот, за кого неговите современици ќе речат дека е „поетот кој ѝ стави качкет на турската поезија“.

 

„Во својот кус живот Орхан проживеа поетска авантура колку дузина генерации француски поети. За само неколку години донесе промени на кои веројатно ќе требаше да работат здружено неколку генерации поети“.

Октај Рифат

 

ISBN: 978-608-243-019-5

Повез: мека

Година на издавање: 2014

Број на страни: 128

Димензии на книгата: 10x20cm

Превод: Васко Марковски

Едиција: Огнови, книга 21

Категорија: Поезија

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: