Корисничка поддршка:
Македонски English

Мисли и зборови

Мисли и зборови
Мисли и зборови
200 ден.
Категории: Made in Macedonia  Поезија  ОГНОВИ 
Автор: Сузи Тенева

Достапност: На залиха
 

Мисли и зборови е книга поезија во која е присутно уникатно видување за животот; за ситуациите и парадоксите во него. Човековите мисли и зборовите се иманенетен начин на постоењето, токму затоа и се земени во насловот. Метафизичката атмосфера во повеќето од стиховите, произлегува од засегнатоста на индивидуата да го осмисли битисувањето. Љубовта, радоста, смирението, мудроста, убавината се чести мотиви во песните, токму затоа што преку нив се остваруваат смислата и вредностите. Метафорите, симболите, како начин на изразување се присутни во повеќето стихови. Суптилноста и лирските проткајувања во говорот, го покажуваат философскиот сензибилитет на авторката во промислувањето на моментот.

 

ISBN: 978-608-243-020-1

Повез: мека

Година на издавање: 2014

Број на страни: 48

Димензии на книгата: 10x20cm

Едиција: Огнови, книга 19

Категорија: Поезија, Made in Macedonia

 

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: