Корисничка поддршка:
Македонски English

Нешто не е во ред?

Нешто не е во ред?
Нешто не е во ред?
200 ден.
Категории: Поезија  ОГНОВИ 
Автор: Татјана Громача

Достапност: На залиха
 

Храбра жена, уште похрабри стихови, е заклучокот додека се чита оваа ретка книга, што ни ја претставува за првпат една од најважните поетеси од Хрватска. Песните се обични и секому достапни со леснотијата на стилот, полни со ироничен поглед кон реалноста и полни со необични случки кои го заслужуваат интересот на секој читател. Како што вели и една од критиките во Германија „Текстовите на Громача се благородни бидејќи потекнуваат и од ладнокрвната смелост и од најголемата љубезност. Громача пишува од точка на гледање во која желбата за широчина на љубовта се спротивставува на тесноградоста и заслепеноста од национализам. Во Загреб е славена како чудесна појава, како Ингеборг Бахман на Балканот.“

ISBN: 978-608-4507-73-5
Повез: мека
Година на издавање: 2012
Број на страни: 96
Димензии на книгата 10x20
Едиција: Огнови, книга 8
Категорија: Поезија

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: