Корисничка поддршка:
Македонски English

The Game

The Game
The Game
350 ден.
Категории: Општество  ГРОМОВИ 
Автор: Алесандро Барико

Достапност: На залиха
 

Веројатно не постои човек што барем еднаш не ја обвинил технологијата за создавање на едно френетично, плитко општество, кое сè позабрзано ита кон катаклизма. Но што ако, давајќи ваков суд, ние всушност гледаме од една „неапдејтирана“ перспектива? Што ако површноста е новата длабочина? Што ако дематеријализацијата на светот и неговото преточување во единици и нули се всушност внимателно смислена стратегија од страна на едно човештво што прави сè за да не се повторат ужасите на дваесеттиот век?

Барико, со само нему својствениот шарм, ни ги претставува своите луцидно откачени сфаќања... Тој ни го свртува вниманието кон видеоиграта, во која гледа феномен што на ненаметлив, а категоричен начин ги поставува клучните начела на една колку неопходна, толку и возбудлива доба од развојот на човечката цивилизација: добата во која денес живееме – The Game.

 

Автор: Алесандро Барико / Alessandro Baricco

Наслов на оригиналот: The Game

ISBN: 978-608-243-366-0

Број на страници: 320

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Громови, книга 13

Категории: Општество

Година на издавање: 2019

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: