Корисничка поддршка:
Македонски English

Ананка

Ананка
Ананка
300 ден.
Категории: Made in Macedonia  Општество  ДАМАР 
Автор: Јусуф Сулејман

Достапност: На залиха
 

Животот и судбината на Ананка започнуваат со вознесот на животот и заветот за вечна љубов. Тоа е живот што се одвива во егзил и во постојан судир на злото со пацифизмот.

Животот на ликовите од романот Ананка е реална приказна од животот на Ромите од Топаана, една од најстарите населби во Скопје, во која со векови живеат во заедница многу  етникуми. Топаана е олицетворение на космополитизмот.

Ананка го доживува виорот на војната без својот љубен, кој е југословенски кралски војник, заробен, и кој останува во воено, а потоа уште неколку години и во морално-духовно доброволно заробеништво во Германија.

Ананка молчешкум го продолжува својот живот, но таа е свесна, достоинствена, трпелива  и нема да дозволи повторување на семејната трагедија, а со тоа и на историјата на Македонија.

Таа оди да го избави својот внук од побунетиот Сплит, во време на распадот на СФРЈ.

Овој роман не зборува за асоцијалните проблеми на Ромите, туку за Ромите што живеат во Македонија, за изворниот бит на Ромите и за нивната поврзаност со човештвото, со космосот и со вечноста.

 

Автор: Јусуф Сулејман

ISBN: 978-608-243-214-4

Број на страници: 240

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Дамар, книга 22

Категории: Oпштество, Made in Macedonia

Година на издавање: 2017

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: