Корисничка поддршка:
Македонски English

Атомска станица

Атомска станица
 Атомска станица
200 ден.
Категории: Вер(б)а  Историја  Општество  БРАНОВИ 
Автор: Халдоур Лакснес

Достапност: На залиха
 

Кога Американците се нудат да купат земјиште во Исланд за да изградат воздухопловна база за НАТО по Втората светска војна, низ целата земја почнуваат протести. Овој конфликт Лакснес го користи како катализатор на својата воодушевувачка и моќна сатира. Раскажан од селанка од северот, романот произлегува од нејзините искуства како куќна помошничка во домот на еден пратеник...

Остроумна и трогателна сатира на политиката и политичарите, комунистите и на антикомунистите, на лажните културни непријатели, големите бизниси и на сите тврдења за авторство. Ремек-делото на Лакснес, како коментар на општеството, е еднакво релевантно денес како и во времето кога е напишано во 1948 година. Во 1955 година Лакснес ја добил Нобеловата награда за литература.

 

Атомска станица е исклучителна книга, која изобилува со мали мудрости, смешни епизоди, остри реченици... и со решителен оптимизам на духот“.

Тајмс

„Лакснес е гениј“.

Њујорк ривју оф букс

 

Автор: Халдоур Лакснес / Halldór Laxness

ISBN: 978-608-243-092-8

Број на страници: 176

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 96

Категории: Историја, Општество, Вер(б)а

Година на издавање: 2015

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: