Корисничка поддршка:
Македонски English

Божикен ораториум

Божикен ораториум
Божикен ораториум
Автор: Јоран Тунстром

Достапност: На залиха
 

Најважното дело на шведскиот писател Јоран Тунстрјом е фамилијарна сага на три генерации во текот на бурниот XX век. Романот почнува во 1930-та, кога Солвег (сопруга на Арон и мајка на Сиднер) е убиена. Семејството потонато во тага, го напушта домот и се преселува во друг град, надевајќи се дека ќе го почне животот одново, но открива дека емотивниот товар го понеле со себе. Арон, погоден од загубата, почнува да ја „гледа“ сопругата во разни халуцинации, и почнува да ја бара нејзината реинкарнација во некоја жена од другата страна на светот. Интроверниот тинејџер Сиднер тргнува во потрага по емотивна зрелост, која го води во чудни пријателства со уличен џамбаз и слободоумна возрасна жена жена зад која се крие идентитетот на познатата писателка Селма Лагерлеф.

 

Божикен ораториум е голема панорама на човековата борба, амбиција, желба и копнежи, напишана од еден од најважните шведски романсиери. Фокусирана на три генерации на семејството Норденсон, се открива цела сага, детално изградена како кантата на Бах и емоционално комплексна како филм на Бергман.

 

Добитник на високата Нордиска книжевна награда во 1984 година. Истоимениот филм од 1996.

 

ISBN: 978-608-4507-99-4

Повез: мека

Година на издавање: 2015

Број на страни: 352

Димензии на книгата: 13x20cm

Превод: Искра Бадева

Едиција: Бранови, книга 77

Категорија: Семејни, Општество, Психологија

Јазик: МК

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: