Корисничка поддршка:
Македонски English

Бел гавран

Бел гавран
Бел гавран
Распродадено
280 ден.
Категории: Крими  Општество  Психологија  БРАНОВИ 
Автор: Анджеј Сташук

Достапност: Распродадено
 

Култна книга на посткомунистичката генерација од „полскиот Керуак“. Авантуристичката приказна на Белиот гавран е за пријателството и за бранот промени во Полска во 1980-тите години. По ненамерното убиство на еден полицаец, четворица мажи се даваат во бегство. Патот води преку снежните планини, каде заглавуваат со количество на евтина вотка. Следи шокантна и симболична кулминација.

 

„Приказна за пријателството, грешката, смртта, раскажана во еден здив“.

- Мартин Полак, Шпигел

 

„Творештвото на Сташук со оригинален книжевен сензибилитет и на свеж начин ги осветлува и ни ги прикажува Централна и Источна Европа, спојувајќи ги географијата, меморијата, сликовитоста во една долготрајна, компактно обликувана книжевна слика“.

- Јана Унук

 

ISBN: 978-608-243-050-8

Повез: мека

Година на издавање: 2015

Број на страни: 304

Димензии на книгата: 13x20cm

Превод: Милица Миркуловска

Едиција: Бранови, книга 76

Категорија: Крими, Општество, Психологија

Јазик: МК

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: