Корисничка поддршка:
Македонски English

Магичен ковчег

Магичен ковчег
Магичен ковчег
Автор: Андри Снаер Магнасон

Достапност: На залиха
 

Сигрун и нејзиното семејство се кријат од времето во своите запечатени временски ковчези, кога одеднаш, ковчегот на Сигрун се отвора, а таа е соочена со свет во кој владеат напуштање и урнатини.

Обидувајќи се да најде смисла во тоа што се случило, Сигрун се здружува со група деца и со една чудна старица, која им раскажува приказна за алчен крал што го освоил светот, но копнеел да го освои времето. Со магичниот ковчег, проѕирен како стакло, но изработен од пајакова свила, исткаен толку густо што ни времето не можело да ги пробие ѕидовите, кралот успеал да ја заштити ќерка си од процесот на стареење.

Еден ден, едно момче го отвора ковчежето, а принцезата открива дека поминале 20 години, а кралот полудел.

Се чини како да постои некаква поврзаност меѓу приказната на старицата и светот на Сигрун. Таа мора да ја најде врската, која да се надеваме дека ќе ѝ покаже како да го поправи светот!

 

Автор: Андри Снаер Магнасон / Andri Snær Magnason

Наслов на оригиналот: Tímakistan

ISBN: 978-608-243-359-2

Број на страници: 272

Димензии: 15x21

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Нови планети, книга 18

Категории: Тинејџери, (Научна) фантастика

Година на издавање: 2019

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: