Корисничка поддршка:
Македонски English

Луксембуршката градина

Луксембуршката градина
Луксембуршката  градина
Автор: Михал Ајваз

Достапност: На залиха
 

Пол е професор во една париска гимназија и се наоѓа пред период од животот во кој неговата омилена област, философијата, на неверојатен начин ќе се спои со светот на научната фантастика!
На почетокот од распустот Пол по грешка ќе отчука еден збор на тастатурата, кој ќе стане причината за сите чудовишни пресврти во текот на летото. Погрешно напишаниот збор го движи низ интернет-лавиринтите, го носи до чуден фрагмент од фантастичен роман со непостоен јазик чиј автор е американски математичар. Во комбинација со романтични авантури, како и со низа случувања на работ од реалноста, авторот создава мистично-философска алегорија за една поразлична стварност. Љубовта и љубомората, омразата и помирувањето, на еден духовит начин ги поврзува со улогата на технологијата и науката во нашите животи.
За романот „Луксембуршката градина“ Ајваз ја добива наградата „Магнезија литера“ за книга на годината за 2012 година. 

 

 

Автор: Михал Ајваз / Michal Ajvaz

Наслов на оригиналот: Lucemburská zahrada 

ISBN: 978-608-243-316-5

Број на страници: 170

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 216

Категории: Општество, Авантури, Трилер

Година на издавање: 2018

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: