Корисничка поддршка:
Македонски English

Киберијада

Киберијада
Киберијада
400 ден.
Категории: (Научна) фантастика  Хумор  БРАНОВИ 
Автор: Станислав Лем

Достапност: На залиха
 

„Киберијада“ претставува уникатна збирка научнофантастични раскази за „најпрочуените конструктори“ Клапациј и Трурл, кои опиваат со својот хумор. Овие несекојдневни бајки и сказни го опишуваат барокот на Космосот. Говорат за кралеви и кралства, за витези и змејови, но временски сместени десетици илјади години во иднината, во светот на роботите и на интелигентните машини, кои еволуирале и оформиле различни општествени заедници во кои се случуваат секакви згоди и незгоди – трагични, хумористични, вџашувачки, необични. На овие страници роботите и ракетите се рамо до рамо со пиратите и вештерките. Во нив истовремено може да се распознаат и алузии на актуелни збиднувања од периодот на објавувањето на ова ремек-дело (1965).

Станислав Лем има изјавено дека „Киберијада“ е најубавата книга што ја напишал. Еден од неговите раскази („Патешествие седмо“) бил инспирација за компјутерската игра „SimCity“.

 

„Станислав Лем е Борхес на космосот.“

Њујорк тајмс

 

Автор: Станислав Лем / Stanisław Lem

Наслов на оригиналот: Cyberiada

ISBN: 978-608-243-259-5

Број на страници: 448

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 186

Категории: Научна фантастика, Хумор

Година на издавање: 2018

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: