Корисничка поддршка:
Македонски English

Макунаима

Макунаима
Макунаима
Распродадено
Автор: Марио де Андраде

Достапност: Распродадено
 

Макунаима е член на племето Тапанхума. Тој го живее својот мрзлив и безгрижен живот во бразилските прашуми. Но, кога ќе го загуби талисманот, мора да го напушти племето и да тргне кон Сао Пауло, изненадувачкиот милионски град, каде што врие од цивилизација. „Херојот без карактер“ таму наидува на бордели, на воени паради и на полицијата. Сретнува вештерки, герилци, индустриски магнати што „мелат“ луѓе. И, несмасен каков што е, на сопствената кожа ги чувствува најчудните обичаи на своето време. Романот Макунаима има ненадминато место во бразилската литература.

 

„Книгата е дрска и убедлива, сигурен триумф на фантазијата“.

Хуго Лечер

 

Автор: Марио де Андраде / Mário de Andrade

Наслов на оригиналот: Macunaima

ISBN: 978-608-243-122-2

Број на страници: 160

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 116

КатегорииАвантури, (Научна) фантастика

Година на издавање: 2016

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: