Корисничка поддршка:
Македонски English

Ракопис за вториот настанок

Ракопис за вториот настанок
Ракопис за вториот настанок
Распродадено
200 ден.
Категории: (Научна) фантастика  БРАНОВИ 
Автор: Мануел де Педроло

Достапност: Распродадено
 

Култниот шпански режисер Бигас Луна починал во период кога ја правел филмската адаптација за Ракопис за вториот настанок, книга во која се прикажува големата апокалипса. После крајот на светот, нормално, доаѓа новиот почеток, во кој иднината на човештвото е во рацете на една штотуку полнолетна девојка и едно 12-годишно момче, кои се чинат единствените преживеани. Седејќи и гледајќи кон мртвиот град, кој лежеше под нивните нозе како апокалиптички пејзаж, прават план за нивниот живот во иднината. Ова ремек-дело е прв обид на авторот Педроло во научно-фантастичниот жанр, со кој веднаш стана задолжителна лектира во шпанските училишта.

 

„Ви се случило ли толку да ви се допадне некоја книга, да не можете ништо да кажете? Е, тогаш знаете како ми е во моментов... Прекрасна книга!“

- Станислава Чалјакова

 

ISBN: 978-608-243-040-9

Повез: мека

Година на издавање: 2014

Број на страни: 160

Димензии на книгата: 13x20cm

Превод: Виолета Јагев, Маргарита Терзијан-Маленкова

Едиција: Бранови, книга 67

Категорија: (Научна) фантастика

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: