Корисничка поддршка:
Македонски English

Narro ergo sum / Раскажувам значи постојам

Narro ergo sum / Раскажувам значи постојам
Narro ergo sum / Раскажувам значи постојам
Распродадено
300 ден.
Категории: Есеи  Made in Macedonia  ГРОМОВИ 
Автор: Владимир Мартиновски

Достапност: Распродадено
 

Мартиновски во манир на искусен компаратист во книгата докажува дека не само што современата литература мора да се храни од дијалогот со книжевната историја туку и современата теорија на литературата е невозможна ако во својата основа не е отворена, хибридна, комбинаторичка. Се чини дека се ова и главните квалитети во есеите на Мартиновски – тој успева да ги препрочита големите книжевни канони за кои сите по малку веруваме дека знаеме речиси сѐ, додавајќи нешто свое: мала промена на аголот на читање, нова перспектива во однос со некоја современа тенденција, поврзување со некое подоцнежно поетичко начело, на тој начин уште еднаш потврдувајќи ја идејата на Хорхе Луис Борхес дека не само што претходниците влијаат врз оние писатели што доаѓаат по нив, туку и современите писатели влијаат на начинот на кој ќе бидат читани нивните претходници. Мартиновски во еден лежерен „борхeсовски манир“, со секогаш присутни, но не премногу наметливи, референции, во Раскажувам значи постојам всушност ја раскажува приказната за она што Гете го нарекуваше „светска книжевност“ – концепт според кој една литература може да биде жива и актуелна само преку спојот и во креативниот дијалог со другата литература, како дел од големиот културен мозаиик.

 

Автор: Владимир Мартиновски

ISBN: 978-608-243-068-3

Број на страници: 208

Димензии: 17х24

Корица: мека

Jaзик: македонски

Едиција: Громови, книга 3

Категории: Есеи, Made in Macedonia

Година на издавање: 2015

 

 

 

 

 

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: