Корисничка поддршка:
Македонски English

Бусола

Бусола
Бусола
450 ден.
Категории: Авантури  Љубов  БРАНОВИ 
Автор: Матијас Енар

Достапност: На залиха
 

Во текот на една бессона ноќ во Виена музикологот Франц Ритер ги оживува во своите сеќавања спомените за сопствената универзитетска кариера, за своите патувања, за миговите поминати со жената во која е вљубен. Лебдејќи помеѓу сонот и сеќавањата, ги преиспитува својата фасцинација за Блискиот Исток и многуте патувања во Истанбул, Алепо, Дамаск и во Техеран, како и многуте писатели, уметници, музичари, ориенталисти и истражувачи, кои го надополнуваат овој огромен сон. Во центарот на овие сеќавања е неговата неостварена љубов, Сара, француска научничка.

Возбудлива и убедлива ерудиција, со зачудувачки референции на композитори од деветнаесеттиот век и езотерични ориенталисти. Како да ги поврзал Балзак и Агата Кристи на еден магичен начин! Извонреден, моќен, музички роман, полн со горчливо-сладок хумор. Потрага по другоста, мостот помеѓу Истокот и Западот, вчера и утре.

 

Автор: Матијас Енар / Mathias Énard

Наслов на оригиналот: Boussole 

ISBN: 978-608-243-315-8

Број на страници: 464

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 215

Категории: Авантура, Љубов

Година на издавање: 2018

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: