Корисничка поддршка:
Македонски English

Љубов на два континента

Љубов на два континента
Љубов на два континента
200 ден.
Категории: Љубов  Made in Macedonia  ДАМАР 
Автор: Марија Бабамова

Достапност: На залиха
 

Едноставен роман, лесен за читање, проткаен со многу емоции. Во него авторката со лирска нота, на моменти многу суптилна или нежно мека, силно изразена со боите на искрените чувства, го одразува денешното живеење и го држи читателот љубопитно да го следи дејството.

Главен лајтмотив на овој роман е сепак љубовта, како животен резонанс, изразена најмногу како љубов меѓу двајца вљубени, или искрена љубов кон децата, до исконска љубов кон родната Македонија. Многу автентично, со особена колоритност авторката ги опишува кејот на Вардар, Водно, Охрид, Маврово, Радика...

Авторката Марија Бабамова во овој роман се служи и со доста метафори, оставајќи простор на читателот да се поистоветува со напишаното или да ја открие вистинската мисла на авторот. Највпечатлива е метафората со црешата, кој во дел од дејството е вистинска цреша – дрво, но кога се работи за носталгично-емотивните доживувања, таа цреша е Македонија.

Целиот роман претставува богатство од поетски споредби, топли доживувања, искрена симболика, логичка последователност на настаните. Севкупната содржина е судбинска лирска исповед, искрена, исткаена и облагородена со тајните на животната сензибилност.

На прашањето „Дали, дали???“ – дали некогаш Иван ќе го добие одговорот, останува да погодува читателот...

 

Автор: Марија Бабамова

ISBN: 978-608-243-230-4

Број на страници: 112

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Дамар, книга 26

Категории: Љубов, Made in Macedonia

Година на издавање: 2017

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: